Bez wątpienia każdy z nas zastanawia się co zrobić, aby młode drzewka ochronić w zimie przed „atakami” leśnych zwierząt i czy istnieje w ogóle skuteczny sposób, aby z tym walczyć.
Dzisiaj chciałbym przedstawić i być może zasugerować 2 sposoby, które póki co zdają egzamin przynajmniej u mnie w ogrodzie. Pierwszym sposobem jest zrobienie wokół każdego drzewka małego ogrodzenia które ma osłonić pień drzewa właśnie przed gryzieniem kory przez zające czy sarny. Takie ogrodzenie można wykonać szybko i w bardzo prosty sposób. Po pierwsze trzeba znaleźć coś co nam posłuży jako ogrodzenie(w moim przypadku jest to siatka elewacyjna). Następnie musimy znaleźć kilka kołków na których to ogrodzenie umocujemy(myślę że najlepiej 4 wokół jednego drzewka). Kołki wbijamy wokół drzewa tak aby utworzyły one wokół pnia ciasny kwadrat (1m x 1m). Ostatnim krokiem jest umocowanie naszej siatki wokół drzewka na tych kołkach siatka powinna mieć min.1m wysokości. Tak wykonane ogrodzenie wydaje mi się najlepszą ochroną przed dzikimi leśnymi zwierzętami(w moim przypadku sprawdziło się w 100%).
Drugi według mnie ciekawy sposób o którym dowiedziałem się niedawno i podobno również sprawdzony to otoczenie pnia drzewa żółtą rurą melioracyjną. W tym celu należy przeciąć rurę wzdłuż tak aby można było ją nałożyć na pień drzewa. Jednak przy tym sposobie uważam, że minimalna wysokość osłony nie powinna być mniejsza niż 1,5m(jeżeli drzewo ma odpowiednią wysokość, w przeciwnym wypadku do pierwszych gałęzi), ponieważ zwierzę np. sarna będzie mogła podejść bliżej drzewa niż w poprzednim przypadku, przez co sięgnie wyżej. Piszę o tym, ponieważ wydaje się być to również skuteczną obroną przed obgryzaniem kory chociażby przez zające czy sarny.
Myślę że to ważny temat, ponieważ już dużymi krokami zbliża się do nas zima i leśne zwierzęta zaczną szukać pożywienia. I jeżeli nie chcemy aby przez to ucierpiały nasze nowe drzewka musimy je odpowiednio ochronić. Otoczenie ich siatką jest dla mnie metodą w 100% sprawdzoną. Drugi przypadek(dla mnie nowy) jest również bardzo ciekawy i myślę że również skuteczny, z całą pewnością wykorzystam go tej zimy. Piszcie komentarze, proszę również o jakieś ciekawe nowe porady jeżeli macie w tej sprawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz